Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Ile wynosi Kindergeld? Ważne informacje dla osób pracujących w Niemczech

Pinterest LinkedIn Tumblr

Niemiecki rynek pracy jest bardzo atrakcyjny dla Polaków. Rodacy doceniają wysokie zarobki oferowane przez niemieckich pracodawców, wysoki standard życia za zachodnią granicą, możliwości rozwoju oraz atrakcyjne dodatki socjalne. Jednym z najczęściej pobieranych świadczeń jest Kindergeld – dodatek przysługujący rodzinom z dziećmi. Czym dokładnie jest i ile wynosi Kindergeld? Sprawdź!

Wsparcie dla rodzin

Co kryje się pod nazwą „Kindergeld”? Popularne w Niemczech świadczenie określić można jako zasiłek rodzinny. Przyznawany jest przez Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych (Familienkasse). Comiesięczna „premia” przyznawana jest na każde dziecko w rodzinie. Pieniądze przysługują wszystkim pracownikom zatrudnionym za granicą na warunkach niemieckich (również pracownikom sezonowym) oraz osobom mającym w Niemczech własną działalność gospodarczą. Co ważne, wniosek o Kindergeld mogą złożyć również osoby zatrudnione w Niemczech i odprowadzające składki ubezpieczeniowe w Polsce.

Pieniądze mają zapewnić wszystkim dzieciom godne warunki do życia, edukacji i opieki zdrowotnej. Zasiłek można pobierać do momentu, aż dziecko ukończy 18. rok życia. Jeśli syn lub córka są pełnoletni ale wciąż się kształcą, okres wydłuża się do 25 lat. Co ważne, opiekunowie mający minimalne zarobki albo wychowujący dzieci niepełnosprawne mogą liczyć na dodatkowe wsparcie państwa.

Ile wynosi Kindergeld? Sprawdzamy!

Zastanawiasz się, ile wynosi Kindergeld? Kwota wpływająca co miesiąc na konto rodzica uzależniona jest od liczby dzieci w gospodarstwie domowym oraz płacy minimalnej w danym roku. W 2022 roku Familienkasse wypłacała po 219 € na pierwsze i drugie dziecko, 220 € na trzecie dziecko oraz 250 € na czwarte i kolejne dzieci.

 

 

Author

Comments are closed.