Ad
Ad
Ad
Ciekawe

System WMS do zarządzania magazynem

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zarządzanie magazynem jeszcze nigdy nie było tak istotne! Produkcja i dystrybucja różnego rodzaju dóbr spowodowały konieczność automatyzacji w zakresie zarządzania procesem magazynowym, aby usprawnić i przyspieszyć załadunki, przechowywanie czy zwroty towarów.

System WMS opis

System WMS to, najprościej mówiąc, oprogramowanie zarządzające magazynem. To swoiste narzędzie IT, która pozwala kontrolować, koordynować oraz optymalizować wszystkie operacje, procesy i mechanizmy, jakie mają miejsce w magazynie (niezależnie od tego, czy jest to magazyn własny producenta czy magazyn zewnętrzny).

WMS obecny jest na rynku od kilku lat i co roku jest coraz bardziej udoskonalany. Poza podstawowymi funkcjonalnościami, takimi jak: zarządzanie przyjęciem towaru, lokalizacją czy kontrolą wydań magazynowych, jest dziś dostępny szereg dodatkowych funkcji, które można indywidualnie dopasować do specyfiki producenta.

Podstawowe funkcjonalności systemu WMS

System WMS opis pozwala przede wszystkim na zarządzaniem lokalizacją, przyjęciem produktu i kontrolę zapasu.

Zarządzanie przyjęciem towaru pozwala śledzić i mieć pod kontrolą produkty pochodzące z różnych źródeł: zakup od dostawcy, zwrot od klienta, przesunięcie między różnymi magazynami czy zlecenie produkcji. W ten sposób można śledzić cały cykl życia produktu.

Zarządzanie lokalizacją wskazuje zaś, która lokalizacja będzie najlepsza dla produktu w zależności od jego właściwości, wymiarów, wagi, daty przydatności czy innych wytycznych określanych z góry. Z pomocą tej funkcjonalności można również zlokalizować w jednym miejscu produkty oznakowane jako niebezpieczne oraz te, których termin przydatności dobiega końca.

Kontrola stanu magazynowego pozwala ustalić w każdym momencie zapas produktów w magazynie z uwzględnieniem ich lokalizacji. Jest to rozwiązanie bardzo przydatne zarówno w przypadku generowania cyklicznych raportów, jak również w przypadku bieżącej kontroli.

Dodatkowe funkcjonalności WMS

Dodatkowe funkcjonalności systemu WMS to między innymi obliczanie rotacji artykułów. Dzięki temu w łatwy sposób można wychwycić produkty słabiej rotujące i zoptymalizować zapasy, co oczywiście przekłada się bezpośrednio na kondycję finansową przedsiębiorstwa.Warto też wspomnieć o tym, że WMS pozwala usprawnić proces przeliczania i corocznej inwentaryzacji zapasów (całego magazynu lub konkretnego artykułu lub danej lokalizacji).

Oczywiście dodatkowych funkcjonalności jest znacznie więcej, wszystko zależy od złożoności magazynu, rodzajów produktów czy ich skali.

Więcej informacji znajdziesz na stronie system wms opis.

Author

Comments are closed.