Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Historia strojów kąpielowych

Pinterest LinkedIn Tumblr

Historia pływania jest niemal tak długa, jak historia ludzkości. Pierwsze zawody sportowe w tej dyscyplinie zorganizowano w 35 r.p.n.e. w Japonii i od tego czasu pływanie jest sportem uwielbianym przez ogromną liczbę ludzi na całym świecie. A jak wygląda historia kostiumów kąpielowych?

Dawno, dawno temu…

Przez wiele wieków od tych pierwszych zawodów pływackich, moda plażowa i także ta pływacka właściwie nie istniała. Właściwie zakłada się, że do około XV wieku ludzie najczęściej zażywali kąpieli nago. Z czasem zaczęto ciała okrywać, ale formy i materiały ówczesnych strojów dalekie były od modeli, które umożliwiałyby wygodne pływanie.

Podczas leczniczych kąpieli morskich czy wizyt w ciepłych źródłach, Panie wykorzystywały obszerne koszule, długie suknie i mocno zabudowane szaty, które miały przede wszystkim dokładnie zakrywać ciało. Nie były to więc kostiumy kąpielowe w takim rozumieniu, jakie funkcjonuje powszechnie dziś

Zapożyczone z mody męskiej

Z czasem, wraz z rozwojem popularności pływania, zarówno tego czysto sportowego, jak i rekreacyjnego, w modzie damskiej pojawiły się propozycje kostiumów kąpielowych inspirowane modą męską. Długie kalesony na szelkach i przylegające koszulki, czy kombinezony z rękawkami, pozwalały już nie tylko zażywać kąpieli, ale też pływać.

Przylegające do sylwetki, naturalne materiały, takie jak bawełna, gwarantowały swobodę ruchów, która była do tej pory dla Pań niedostępna. Z czasem kroje te skracano, tak by pod koniec XIX weku kobiety mogły już pływać w krótkich, obcisłych kombinezonach, pozwalających na doskonalenie umiejętności pływackich.

Rewolucja XX wieku

Lata dwudzieste XX wieku przyniosły dosłowną rewolucję w świecie mody, zwłaszcza damskiej, i trendy te nie pominęły kostiumów kąpielowych. Pojawiają się bowiem pierwsze, dwuczęściowe propozycje, pozwalające odważnie odsłaniać brzuch i plecy, a także coraz krótsze doły, podkreślające kobiece kształty. Zmiany te nie zachodziły tylko na plażach.

Na basenach na całym świecie pojawiły się pływaczki w idealnie skrojonych, coraz bardziej wyciętych strojach kąpielowych, które pozwalały osiągać coraz lepsze wyniki w zawodach sportowych. Druga połowa XX wieku rozpoczęła czas intensywnych poszukiwań materiałów, które pomogą kobietom osiągać jak najlepsze wyniki i mierzyć się z kolejnymi rekordami.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kostium kąpielowy.

Author

Comments are closed.