Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Lepiej wybrać na rower buty SPD czy zwykłe?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jeśli rowerzysta chce bezpiecznie i wygodnie poruszać się na swoim jednośladzie, powinien pamiętać o posiadaniu dobrze dopasowanego kasku, wygodnych spodni czy też oddychającej i świetnie odprowadzającej pot koszulce. Oprócz tych bardzo ważnych spraw powinno się jeszcze pamiętać o tym, aby podczas jazdy na rowerze mieć dobre buty. A tu jak się okazuje, sprawa nie jest wcale tak prosta.

Charakterystyka butów SPD

Bardzo często wielu specjalistów i osób zajmujących się jazdą na rowerze nieco bardziej profesjonalnie poleca buty SPD. Jest to specjalne obuwie, które wyposażone jest w gniazdo na podeszwie, które umożliwia wpięcie się na sztywno w pedał SPD. Taki zestaw sprawia, że rowerzysta otrzymuje bardzo pewne i stabilne połączenie ciała z pedałami. Co dzięki temu zyskuje?Zdecydowanie najważniejszą zaletą w przypadku kupienia butów SPD jest oczywiście to, że stabilne i pewne połączenie daje możliwość znacznego zminimalizowania zużywanej podczas jazdy na rowerze energii. Nie trzeba wykorzystywać mięśni do tego, aby stabilizowały one pozycje stopy na pedale i w razie potrzeby ją poprawiały. Dzięki temu, że cała energia wykorzystywana jest do napędzenia roweru, rowerzysta mniej się męczy, a dzięki temu może jechać dalej i szybciej. Dodatkowo wspomnieć tu jeszcze trzeba, że takie pedały dają lepszą kontrolę nad rowerem, dzięki czemu jazda sprawia więcej satysfakcji.Czy takie pedały mają jakieś wady? Oczywiście tak, a najważniejszą jest wysoka cena całego zestawu, czyli butów i pedałów. Wiedzieć bowiem trzeba, że jedno bez drugiego jest bezużyteczne. Na koniec warto zwrócić uwagę, że chodzenie w takich butach jest niezwykle niewygodne, a początki jeżdżenia w nich mogą być dość bolesne, ponieważ towarzyszyć temu będzie sporo upadków.

Czy warto wybrać zwykłe buty na rower?

Widząc wady, którymi charakteryzują się buty SPD, wielu rowerzystów mimo wszystko woli pozostać przy klasycznym rozwiązaniu, czyli adidasach lub trampkach. Jakie są wady i zalety tego pomysłu?Oczywiście zaletą jest to, że takie obuwie jest tańsze, a także nie wymaga dokupienia drogich pedałów SPD. Co więcej, można w takich butach swobodnie chodzić, czego nie da się powiedzieć o konkurencyjnym modelu. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że jazda w nich nie wymaga treningów w postaci wpinania i wypinania.Jakie są natomiast wady zwykłego obuwia na rowerze? Wspomnieć tu trzeba oczywiście o większym wydatku energetycznym podczas pedałowania, a także o nieco gorszej kontroli roweru.

Więcej informacji znajdziesz na stronie rower merida.

Author

Comments are closed.