Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Jak się rozwieść z kredytem hipotecznym?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wraz z rozpoczęciem nowego życia we dwoje, większość małżonków decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego pod zakup mieszkania lub domu. W ostatnich latach polskie banki udzieliły rekordowej ilości tego typu kredytów. W sytuacji kryzysowej oraz rozwodu kredyty tego typu nie znikają – warto wiec wiedzieć, jak się rozwieść z kredytem hipotecznym. Jak sprawa wygląda w świetle prawa?

Jak się rozwieść z kredytem hipotecznym – co musimy wiedzieć?

Kredyt hipoteczny zaciągany jest zobowiązaniem obciążającym oboje małżonków, co potwierdzone jest konkretnymi dokumentami. Wraz z ustaniem małżeństwa i wspólnoty majątkowej zobowiązanie to nadal trwa i małżonkowie – bez względu na to, czy są razem czy nie – są zobligowani do regularnego spłacania rat zaciągniętego kredytu. Sytuacja ta może wydawać się patowa, gdyż niejako „łączy” nas na długi czas z byłym partnerem czy partnerką. Okazuje się jednak, że tylko pozornie.

Problemem staje się sytuacja, kiedy to tylko jeden byłych małżonków dopełnia obowiązku spłat raty kredytu – w takiej sytuacji osoba spłacająca kredyt regularnie może wykorzystać tzw. roszczenie regresowe wobec małżonka. Muszą jednak zostać spełnione konkretne kryteria.

Jak się rozwieść z kredytem hipotecznym – pomoc adwokata!

W sytuacji w której nie wiemy, jak się rozwieść z kredytem hipotecznym jako zobowiązaniem, warto skorzystać z pomocy doświadczonych adwokatów. Profesjonalista przede wszystkim będzie chciał zapoznać się z nasza sytuacją majątkową i rodzinną. Zadaniem adwokata będzie doradztwo oraz wskazanie dróg prawnych, które umożliwią wyjście z tego impasu. Dodatkowo warto również pomyśleć o tym, by jeden z małżonków przejął pełne zobowiązanie kredytowe – będzie to oczywiście wymagało złożenia stosownych dokumentów oraz uzyskania zgody danego banku.

Author

Comments are closed.