Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Kask jeździecki: nowy czy używany?

Pinterest LinkedIn Tumblr

 

Kask jeździecki jest podstawowym elementem stroju każdej osoby jeżdżącej konno, zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko. To właśnie on jest jedynym zabezpieczeniem głowy  podczas upadku albo bliższego kontaktu z gałęziami drzew. Część osób próbujących swoich sił w nowej dyscyplinie rezygnuje z kupna swojego kasku na rzecz korzystania z modelu z wypożyczalni. Czy słusznie? Sprawdź!

Używany kask jeździecki? Niekoniecznie

Uszkodzony kask przestaje spełniać swoją funkcję. Nawet niewidoczne na pierwszy rzut oka mikrouszkodzenia na jego skorupie znacząco wpływają na skuteczność ochrony. Zakładając używany kask, nie mamy szansy poznać jego historii, a zatem również stanu technicznego. Ponadto, założenie na głowę wielokrotnie używanego przez różne osoby nakrycia jest niehigieniczne. 

Jaki kask jeździecki wybrać?

Kupno kasku jeździeckiego jest inwestycją w komfort i bezpieczeństwo. Jest to jeden z elementów stroju jeździeckiego, na którym nie warto oszczędzać. Aby zapewnić sobie optymalne warunki do uprawiania sportu, wybierz lekki, a zarazem solidny kask ze skorupą wykonaną z poliwęglanu. We wnętrzu powinna znaleźć się wymienna gąbka amortyzująca wstrząsy i wchłaniająca pot. Istotnymi elementami nakrycia są wywietrzniki zapobiegające przegrzewaniu się i nadmiernemu poceniu głowy oraz daszek chroniący nos. Pamiętaj o tym, że kask jeździecki powinien spełniać ściśle określone normy  CE VG1 01.040 2014-12 oraz SEI ASTM F1163-15. Wybrany model będzie dobrze spełniał swoją funkcję tylko wtedy, kiedy będzie starannie dopasowany do budowy anatomicznej użytkownika (przede wszystkim obwodu głowy). Zwiększyć stabilność kasku pomagają pokrętła regulacyjne i kilkustopniowe zapięcie. 

Author

Comments are closed.